Buď milý. Vždy

Dobrecitaty.sk | Dalajláma | Buď milý. Vždy.

Buď milý kedykoľvek je to len možné. Vždy je to možné.

Dalajláma

Ako sa ku sebe správame? A ako by sme sa mali? My Homo sapiens sme dohodli, že máme byť ku sebe milí. Tu preto nie je o čom debatovať.

Ako to v skutočnosti je? 20% milo, zvyšok nie? Alebo je 30% na 70%? 100% a ani blízko k tomu to nie je. A kde to všetko začína? U každého z nás. Nie v telke. Nie na Facebooku. Nič s tým nemá to, že sa mi ráno nedalo naštartovať auto, alebo som čakal dve hodiny u lekára a aj tak som nič nevybavil.

Trošku odbočím. Prvýkrát som mal v ruke knižku o meditácii a mindfulness (stav mysle, kde vnímame len prítomnú chvíľu nezaťaženú ničím iným) niekedy okolo roku 1992. Odvtedy používam jednoduché cvičenia.

1. Ak mám blbú náladu alebo sa niečo nedarí, pýtam sa:má táto vec zásadný vplyv na mňa a na môj život?“ V 99.9% prípadov nemá. Tak prečo si kaziť náladu? A túto zlú náladu prenášať na ďaľších ľudí.

2. Ak mám blbú náladu alebo sa niečo nedarí, predstavím si alternatívne reality: a) čo sa stane, ak budem teraz nas…tý? Pomôžem tým nejako situácii? Ak nepomôžem, nepokazím náladu okoliu? b) čo sa stane, ak urobím ťažkú voľbu a aj napriek problémom budem milý?

Väčšinou je to tak, že hnev či škaredý prístup vyvolá zlobu a viac hnevu. A situácia sa nielen nezlepší, ale s určitosťou sa zhorší. Ak si zvolím byť milý prístup, situácia sa zvyčajne minimálne nezhorší.

Byť milý je niekedy extrémne ťažké. Je to voľba. Voľba každého z nás. Necháme sa prevalcovať zlou emóciou? Alebo si zlepšíme svoj vlastný deň, karmu a možno aj deň zlepšíme deň niekomu inému?

The choice is ours. Voľba je naša.

Prečo som si vybral tento citát?

Dávno, dávno, 20 rokov dozadu som niekde čítal niečo v duchu, že keď ráno otvorím oči, som to ja a nikto iný, kto rozhodne o tom, ktorou nohou vstanem. Je to voľba. Ako sa správam k ľuďom je tiež vždy voľba. Nezávisí od počasia, od toho, že ma naštve partner alebo od svetovej krízy. Preto je Dalajlámov postreh trefný, snažím sa podľa neho fungovať (musím povedať, že som tiež len slabý človek a nie vždy sa to darí) a preto som si ho vybral.


Be kind whenever possible. It is always possible.

Dalajláma

Dobrécitáty.sk | Ikona | citáty