Problém je voľba

Problém je voľba.

Neo, Matrix

Jeden múdry človek raz povedal: je to len a len moja voľba, aká bude moja prvá myšlienka, keď otvorím oči. Budem sa hnevať, že musím ráno vstávať a ísť do práce? Alebo sa usmejem a pozitívne začnem nový deň? Je to len naše rozhodnutie, nikoho iného a nikto iný toto rozhodnutie neovplyvní.

Keď si toto prečítate a prvá vec, čo Vás napadne je niečo v duchu, že „to sa Ti ľahko povie, ale nevieš čím si ja musím prejsť a čo ma dnes čaká“, alebo niečo podobné, vypnite túto stránku. Máte mentálny blok, ktorý Vás drží tam, kde chce a nedokážete sa oslobodiť.

Ale napriek tomu a ešte raz, skúste si sami položiť otázku – a to najmä vtedy, keď sa Vám niečo nechce, keď sa nedarí : „je alebo nie je moje rozhodnutie, aké budem mať myšlienky?„.

Vo filme Matrix hlavný hrdina Neo povedal túto myšlienku pri rozhovore s architektom Matrixu. Kto film nepoznáte, nevadí. Ide o filozofickú debatu – architekt chcel vytvoriť imaginárny svet Matrixu tak, aby tam ľudia boli spokojní. Dal im preto možnosť slobodnej voľby tak, ako sme ju dostali či už od Boha alebo do vienka evolúcie (podľa toho, kto čomu verí), lebo architekt predpokladal, že je to základná premenná pre vytvorenie pocitu slobody a šťastia pre človeka.

Ale. Matrix sa nikdy nepodarilo vytvoriť dokonale. Ľudia nikdy neboli spokojní. Prečo? Lebo mali možnosť voľby. Ich voľba bola vždy postavená na emóciách a nie ráciu. Emocionálna voľba, ktorá v sebe zahŕňa iracionálne a krátkozraké závery, malicherné problémy, skratkovité hodnotenia, poukazovanie na iných – viedla k voľbám, ktoré nakoniec vždy ublížili jednotlivcovi alebo spoločnosti ako takej. Nepochopili, že voľba je na ich strane. (Aj keď v prípade Matrixu je to trošku irónia ale je to krásny príklad). Na druhej strane mince pekná ukážka toho, že ľudí naprogramovať nie je možné. A takto to má byť.

Moji obľúbení stoici učia o tom, ako si urobiť krajší život. Základná pointa je: riešte a venujte energiu tomu, čo ovplyvniť viete. Napríklad Váš postoj, myšlienky. To je Vaša voľba.

Prečo som si vybral tento citát?

Už nečítam komentáre na sociálnych sieťach. Energia, ktorá z nich vychádza a ich obsah je dôsledkom nášho syndrómu vnímania sveta, dôvodov a dôsledkov z pohľadu „problém je vo Vašom prijímači a ja s tým nič neurobím“. A samozrejme nemôžem opomenúť, že všetci sú odborníci na všetko bez kritického myslenia a žijú vo vlastnej vitruálnej realite. Preto, prvé čo ma napadlo: problém je voľba.


The problem is choice.

Neo, Matrix

Dobrécitáty.sk | Ikona | citáty